Velkommen til årets PALÆSTINA FILMDAGE!
Til åbningsaftenen indledes filmen af arrangørgruppen bag filmdagenen samt med særlige besøg af Dr. Mufeed M. Shami, Palæstinas ambassadør i Danmark, samt Jamal Hussein, rådgiver for Det Palæstinensiske Selvstyre.
Om filmen: Eyes of a Thief//
Ingeniøren Tareq har siddet i israelsk fængsel i 10 år efter en konfrontation på Vestbredden og har mistet forbindelsen til sin familie. Da han løslades, er hans kone er død, og hans ti år gamle datter er bortadopteret. I sin søgen efter datteren får Tarek tilbudt et job og et sted at bo i en systue, af forretningsmanden Adel. Syersken Lila skal giftes med Adel. Hun opdrager en ung vild pige, Malak, og Tareq tror, Malak kan være hans datter. Både Tareq og Adel har farlige hemmeligheder fra fængslet, og da hemmelighederne afsløres, har det fatale følger for de involverede.
Efter filmen vil skuespiller Nisreen Faour, der spiller rollen som Duniya, tage scenen og fortælle om filmen og besvare spørgsmål fra salen.
I caféen serveres forfriskninger: Palæstinensiske snacks, hummus og tabouleh samt dadler, småkager og juice.
Billetpris: 65 kr.
5 kr. af hver solgt billet går til Det Palæstinensiske Skakforbund i Shatila Flygtningelejren ved Beirut.
Brugernes anmeldelser
0,0
0 brugere
1
2
3
4
5
6

