Publikum bestemmer: Årets bedste danske film skal kåres

SVEND 24 nomineringerne er ude
Nattenvagten - Dæmoner går i arv
(© Nattenvagten - Dæmoner går i arv / Nordisk Film )

Årets bedste danske film, tv-serie og skuespillere skal findes, når afstemningen om SVEND-prisen 2024 finder sted fra i dag frem til fredag den 23. august.

Dermed er det publikum, som stemmer på årets film ud fra de titler, som har solgt flest biografbilletter det seneste år. 

Uddelingen finder sted på torsdag den 29. august i Krøyers Have i Svendborg.

Blandt årets nominerede er koryfæer som Ole Bornedal med Nattevagten - Dæmoner går i arv og Mads Mikkelsen for sin rolle i Nikolaj Arcels Bastarden, mens Bodil Jørgensen, der modtager årets Hæderspris ved SVEND Prisen, også er nomineret til prisen for Årets kvindelige skuespiller for sin rolle i Rom.

I og med at det er publikum, der stemmer, skiller SVEND sig ud fra priserne Bodil og Robert, hvor det er hhv. filmkritikerne og filmakademiet, der udvælger vinderne.

Ved SVEND er der dog en jury bestående af filmjournalist Maria Månson, Dorte Wiedemann fra Foreningen af Danske Filmudlejere (Fafid), Klaus Hansen fra FilmFyn og Daniel Bentien her fra kino.dk.

Juryen udvælger de skuespillere, som publikum kan stemme på - igen ud fra filmene på listen over mest sælgende.

Prisen for Årets håb gives dog udenom de øvrige nominerede film, og som noget helt ekstraordinært er Viilbjørk Malling Agger både nomineret i kategorien som netop Årets håb og Årets kvindelige skuespiller. 

Olivia Joof Lewerissa og Soheil Bavi er også nomineret i kategorien Årets håb for deres præstationer på tv og film.

Du kan selv stemme på svendfilmfest.dk.

De nominerede til SVEND 24:

 

Årets danske film

1. Bastarden – instruktør Nikolaj Arcel

2. Den grænseløse – instruktør Ole Christian Madsen

3. Fuld af kærlighed – instruktør Christina Rosendahl

4. Hygge! – instruktør Dagur Kári

5. Jagtsæson 2: I medgang og modgang – instruktør Peter Molde-Amelung

6. Nattevagten – Dæmoner går i arv – instruktør Ole Bornedal

7. Når befrielsen kommer – instruktør Anders Walter

8. Rom – instruktør Niclas Bendixen

9. Synkefri – instruktør Christian Andersen

10. Toves værelse – instruktør Martin Zandvliet

 

Årets udenlandske børnefilm

1. Elementært – Distributør Walt Disney Studios Denmark

2. Kung Fu Panda 4 – Distributør UIP/Universal

3. Paw Patrol 2 – Superfilmen – Distributør UIP/Paramount

4. Wonka – Distributør Warner Bros

5. Ønsket – Distributør Walt Disney Studios Denmark

 

Årets udenlandske film

1. Barbie - Distributør Warner Bros

2. Dune: Del 2 - Distributør Warner Bros

3. Indiana Jones and the Dial of Destiny - Distributør Walt Disney Studios Denmark

4. Mission Impossible 7 – Dead Rekoning Part One - Distributør UIP/Paramount

5. Oppenheimer - Distributør UIP/Universal

Årets kvindelige skuespiller

1. Amanda Collin - for Bastarden

2. Bodil Jørgensen - for Rom

3. Paprika Steen - for Toves værelse

4. Viilbjørk Malling Agger - for Fuld af kærlighed

 

Årets mandlige skuespiller

1. Lars Ranthe - for Fuld af kærlighed

2. Mads Mikkelsen - for Bastarden

3. Pilou Asbæk - for Når befrielsen kommer

4. Sylvester Byder - for Synkefri

 

Årets Håb

1. Olivia Joof Lewerissa

2. Soheil Bavi

3. Viilbjørk Malling Agger

 

Årets danske TV-dramaserie

1. Anker – TV 2

2. Badehotellet 10 – TV 2

3. Huset – DR1

4. Oxen – TV 2

5. Valdes Jul – Skovens vogter – TV 2

 

Årets danske skuespiller i en TV-dramaserie

1. David Dencik - for Huset

2. Jacob Lohmann - for Oxen

3. Josephine Park - for Oxen

4. Sofie Gråbøl - for Huset

5. Youssef Wayne Hvidtfeldt - for Huset

 

Udenfor afstemning uddeles

Svend Hædersprisen

 

SVEND Prisens jury:

Maria Månson, kulturjournalist - formand for juryen

Daniel Bentien, Kino.dk

Dorte Wiedemann, Fafid

Klaus Hansen, FilmFyn