Svensk supertalent om ventet gyser: "Det var forbudt at kalde dem zombier"

Efter mange års ventetid fortsætter gyseruniverset, der i 2002 blev startet med 28 Days Later.
Det sker med 28 Years Later, som netop har ramt de danske biografer. Filmen finder måske knapt så overraskende sted 28 år efter, at en virus har hærget i Storbritannien og lagt landet øde hen.
På en lille ø beskyttet af vand finder vi et samfund af mennesker, der har formået at overleve. Men da drengen Spikes mor bliver syg, begiver han sig ud på en farefuld rejse ind til fastlandet, hvor de sultne og lynhurtigt inficerede venter på deres næste bytte.
I den anledning har vi talt med det svenske supertalent Edvin Ryding, der efter sit gennembrud med Netflix-hittet 'Young Royals' nu er klar i sin første internationale storfilm.
I '28 Years Later' portrætterer den 22-årige skuespiller en svensk NATO-soldat, der strander på fastlandet blandt de inficerede og bliver en del af Spikes rejse.
Nederst i artiklen kan du se vores længere interview med den fremadstormende skuespiller, som fortæller om sine oplevelser på settet overfor de klamme "zombier", samarbejdet med instruktør Danny Boyle, og hvordan det var at bære rundt på stjernen Jodie Comer.
Se videoen nederst - ellers læs et uddrag herunder.
Edvin Ryding fortæller, at han kun var 10 dage gammel, da den første film, '28 Days Later', fik svensk biografpremiere. Derfor kendte den 22-årige skuespiller heller ikke til hverken franchisen eller hvem instruktør Danny Boyle var, før der lå en audition i hans indbakke.
Ryding var taget på ferie i Indonesien, da han fik en mail fra sine agenter om et møde:
- Jeg forventede et virkelig kedeligt møde. Men så ringede de og græd. Og jeg spurgte: "Hvad sker der?". Og de skreg: "Du fik rollen!"
- Vi stod midt i junglen i en storm. Jeg hoppede i swimmingpoolen og drak champagne, jeg var så glad. Og ringede til mine forældre. Det var fantastisk.
Herefter gik turen til England, hvor optagelserne foregik - og her deler Edvin Ryding flere scener med de såkaldte "inficerede". Det er nemlig vigtigt ikke at kalde dem zombier. Han fortæller:
- De er meget barske omkring det! "De inficerede". De er inficerede. De er ikke zombier, de er inficerede af "rage virus". Det var meget tydeligt. Det var forbudt at kalde dem zombier.
Det at stå overfor skuespillerne i horror-make-up var også en vild oplevelse, fortæller Edvin Ryding:
- Det var sindssygt. Det var meget surrealistisk... Nogen af dem var i stand til at hoppe og frem tilbage. Fra en frådende inficeret, som du har set i traileren, til de råbte "cut" og de skiftede til britisk accent og spurgte: "Kan jeg få en kop the?". Det var så chill, men de så jo vanvittige ud".
Hør mere om at stå overfor en Alpha-zombie, at bande på svensk i en Hollywood-film og meget mere i videoen herunder.