Gene Hackman er fundet død sammen med sin kone og hund

Den legendariske amerikanske skuespiller Gene Hackman er død. Det bekræfter Adan Mendoza fra politiet i Santa Fe overfor det lokale medie Santa Fe New Mexican.
Skuespilleren blev fundet i sit hjem sammen med sin 63-årige hustru Betsy Arakawa og parrets hund, der ligeledes er døde.
Politiet udtaler, at der ikke er noget, som tyder på en forbrydelse. Dødsårsagen er dog ikke oplyst, og tidspunktet for bortgangen er heller ikke offentligt kendt.
Gene Hackman er kendt fra en lang række klassiske film, bl.a. The French Connection, som han vandt en Oscar for sin hovedrolle for. Han modtog karrierens anden Oscar for birollepræstationen i Clint Eastwoods western Unforgiven.
Skuespilleren havde også ikoniske roller i tre Superman-film over for Christopher Reeve, hvor han spiller Lex Luthor, i Francis Ford Coppolas The Conversation og i Wes Andersons The Royal Tenenbaums.
Han sidste rolle blev i komedien Welcome to Mooseport i 2004.
Tak for alle filmene, Gene Hackman, og hvil i fred.







