Premiereaktuel animationsfilm om sex og sæd skaber debat

I denne uge er der biografpremiere på den nye animationsfilm Spermageddon. Men som titlen antyder, er der ikke tale om en ny Disney-film om en handlekraftig prinsesse eller en heltemodig hund.
Der er til gengæld tale om en fortælling om to unge mennesker, der skal have sex for første gang. Det sætter gang i det hårde arbejde for to sædceller, Simen og Cumilla, der må kæmpe sig nemlig vej gennem både et kondom og sæddræbende creme for at nå frem til deres destination…
Den kombination af børnevenlig animation og seksualundervisning har faldet vores naboer fra Sverige og Norge for brystet. Således raser debatten ifølge det norske filmsite Filmweb i fuldt flor i Norge, hvor filmen har fået en censur på Tilladt over 12 år. En bruger af filmsitet skriver, at 12-års censuren er en fejl, og at den burde have 15 eller 18 år.
I Danmark har filmen endda opnået en endnu lavere censur på Frarådes børn under 7 år. I beskrivelsen fra Medierådet for Børn og Unge lyder det:
- Filmen har en let og humoristisk grundstemning. Store dele af filmen indeholder dog et meget seksualiseret og til tider voldsomt sprog. Derudover er der flere scener, hvor nogle af historiens sædceller bliver slået ihjel, kvalt eller ætset væk. Da filmen foregår i et tegneserieunivers, der er langt fra realistisk, og klipningen sker i et roligt tempo med en positiv forløsning, vurderes filmen kun at kunne virke skræmmende på børn under 7 år.

Til sammenligning har en anden animationsfilm med lidt mere voksne temaer, Ternet Ninja, en censur på Tilladt over 11 år. TV 2 har spurgt distributionschef hos SF Studios Frederik Malling Juul om, hvad han mener om den lave censur:
- Det er en animationsfilm med talende sædceller. Det, kan jeg ikke se, skader nogen, siger Frederik Malling Juul til TV 2.
I Sverige har filmen affødt en større underskriftsindsamling, oprettet af skolevejleder og tidligere diakon, Sofia Sigemo. Hun mener, at folk bør stå imod filmens "forvrængede og skadelige ideer om sex, fornøjelse og intimitet." Pt. har 4.900 skrevet under.
Flere svenskere skriver også, at filmen bør fjernes med det samme. Den vurdering er Frederik Malling Juul fra SF Studios ikke enig i.
- Jeg er stolt og glad for det frisind, vi har i Danmark. Vi har en tradition for at gå længere med animationsfilm, og det mener jeg ikke er skadeligt. De samme traditioner har de ikke i Norge og Sverige, fortæller han TV 2.

Selvom 'Spermageddon' er animeret af den norske familiefavorit Qvisten, som bl.a. har stået bag Folk og røvere i Kardemomme By, er dette langt fra traditionel børneunderholdning, men skal nærmere sammenlignes med den amerikanske Sausage Party.
Sidste sommer blev filmen mødt med stående ovationer på Annecy Animation Festival, og The Hollywood Reporter beskrev som en fremtidig kultklassiker.
Instruktørerne selv, Tommy Wirkola og Rasmus A. Sivertsen, har til SVT udtalt, at der er masser af film med en lav censur, som ikke er tiltænkt børn, men udelukkende handler om, hvorvidt de indeholder elementer, der er skadelige for børn.
- Forældre kan trygt sende deres teenagere i biografen. Det her er en udvidelse til snakken om blomsten og bien, har Sivertsen udtalt til SVT.
Ergo er det op til forældrene selv at vurdere, hvornår skolebørnene er klar til en animeret fortælling om "den første gang".