Se den første intense trailer til sidste del af dansk 2. verdenskrigs-trilogi

Jesper Christensen er tilbage
De forbandende år - Fredens pris
(© De forbandende år - Fredens pris / Scanbox Entertainment)

Det allerførste kig på instruktør og manuskriptforfatter Anders Refns kommende krigsdrama De forbandede år - Fredens pris er blevet offentliggjort.

Se filmens trailer og første teaser-plakat nederst i artiklen.

Det danske drama markerer desuden afslutningen på 2. verdenskrigs-trilogien, der er historien om en nation og families forsøg på at hele sig selv, som det lyder i en pressemeddelelse.

Den første De forbandede år kom i 2020 og blev fulgt af De forbandede år 2 i 2022. Den sidste film i Anders Refns trilogi kaster lys over det danske retsopgør om placering af skyld og ansvar efter afslutningen på verdenskrigen.

Denne gang har Anders Refn forfattet filmens manuskript i tæt samarbejde med skuespiller Jesper Christensen, som for tredje gang indtager hovedrollen som Karl Skov. Mens Bodil Jørgensen atter er at se som hans hustru Eva Skov.

'De forbandede år - Fredens pris' byder på flere gensyn fra de forrige film. Bl.a. ses Mads Reuther, Sara Viktoria Bjerregaard og Sylvester Byder i rollerne som de yngre generationer i familien Skov.

I den kommende film tager ægteparret Skovs liv en dramatisk drejning, da Karl stilles til ansvar i et retsopgør for sine valg som værnemager under krigen.

Andre medlemmer i familien kæmper bl.a. for at finde fodfæste i den turbulente tid efter befrielsen. En tid, hvor drømme om nye begyndelser kolliderer med krigens lange skygger - og hvor håbet om forsoning udfordres af fortidens mørke, som det lyder i pressemeddelelsen.

'De forbandede år - Fredens pris' har biografpremiere den 19. marts 2026. Filmen er en del af Biografklub Danmark.

Se den første trailer og teaser-plakat for 'De forbandede år - Fredens pris' herunder.

(Copyright: Scanbox Entertainment / De forbandede år - Fredens pris)

Nyeste film i biografen