
Storfilm stjal showet til SVEND Prisen 2026: Se alle vinderne her
Danske stjerner på stribe
Svendborg Torv dannede endnu en gang rammen for SVEND Prisen, der hylder de største præstationer indenfor film og serier.
Signe Lindkvist og Iben Hjejle var igen i år værter og tog publikum med igennem showet, hvor der i alt skulle uddeles ni priser.
Anders Thomas Jensens biografsucces Den sidste viking solgte mere end 740.000 billetter. Det var af den grund næppe en overraskelse, da den løb med hovedprisen som Årets Danske Film. Prishøsten stoppede dog ikke der.
Mads Mikkelsen tog nemlig prisen som Årets mandlige skuespiller for sin bærende rolle i netop ’Den sidste viking’.
Nikolaj Lie Kaas, der også har en bærende rolle i den danske komedie, modtog Årets hæderspris på baggrund af mere end tre årtier med både elskede og mange store præstationer i dansk film.
For andet år i træk sikrede Trine Dyrholm sig prisen som Årets kvindelige skuespiller. Denne gang var det for hendes rolle som Ane i Jeanette Nordahls hjerteskærende kærlighedsdrama Begyndelser. Sidste år vandt hun prisen for sin rolle som Dagmar Overby i Pigen med nålen.

Molly Blixt Egelind tog prisen som Årets danske skuespiller i en dramaserie for sin præstation i TV 2's 7. sæson af 'Sygeplejeskolen', mens prisen for Årets danske dramaserie gik til Jonas Alexander Arnbys DR-serie 'Uniformen'.
Prisen for Årets danske børne- og ungdomsfilm gik til Børnene fra Sølvgade 2: Tager kampen op. Filmen er instrueret af Mehdi Avaz og er den anden i rækken af filmatiseringer af Renée Toft Simonsens populære børnebøger. Den tredje film om børnene fra Sølvgade er på vej med ny instruktør.
Vinderen af den internationale pris i samme kategori blev Zootropolis 2, der modtog prisen for Årets internationale børne- og ungdomsfilm.
Prisen for Årets udenlandske film gik til den biografiske musikfilm Michael, som er baseret på Michael Jacksons liv.
Flere store talenter er også på vej frem i dansk film. Den anerkendelse fik Freja Klint Sandberg, der modtog prisen som Årets håb for sit talent og store gennembrud i dansk film og tv.
SVEND Prisen er en publikumspris, hvor det er billetsalg og seertal, der danner grundlag for nomineringerne, hvilket er den eneste filmpris i Danmark, hvor det er tilfældet.
Her er alle årets vindere ved SVEND Prisen 2026:
Årets danske film:
- Den sidste viking
Årets danske børne- og ungdomsfilm:
- Børnene fra Sølvgade 2: Tager kampen op
Årets udenlandske film:
- Michael
Årets udenlandske børne- og ungdomsfilm:
- Zootropolis 2
Årets kvindelige skuespiller:
- Trine Dyrholm, Begyndelser
Året mandelige skuespiller:
- Mads Mikkelsen, 'Den sidste viking'
Årets Håb:
- Freja Klint Sandberg
Årets danske TV-dramaserie:
- 'Uniformen'
Årets danske skuespiller i en TV-dramaserie:
- Molly Blixt Egelind, 'Sygeplejeskolen' sæson 7
Årets Hæderspris:
- Nikolaj Lie Kaas