valerian_and_the_city_of_a_thousand_planets_galleri1.jpg
©UIP
Plakat for 'Valerian and the City of a Thousand Planets'

Valerian and the City of a Thousand Planets

11 år
2 t. 17 min.
Science Fiction / Adventure
Søg på biograf eller by for at se spilletider.

Anmeldelser fra publikum

Loader...

Indtil videre har ingen skrevet en anmeldelse af Valerian and the City of a Thousand Planets
Premiere: 03.08.2017
Skuespillere: Dane DeHaan, Cara Delevingne, Clive Owen, Ethan Hawke, John Goodman, Rihanna, Rutger Hauer, Alexandre Willaume, Anders Heinrichsen
Genre: Science Fiction / Adventure
Instruktion: Luc Besson
Aldersmærke med vurdering: 11 år
Filmen har en spændingspræget grundstemning, og den indeholder mange dramatiske scener med kampe, skyderier og forfølgelser. I én scene angribes befolkningen på en fjern planet, og man ser hvordan en familie går i panik, da de ikke får en vigtig person med sig i flugten. I en anden langvarig og dramatisk scene jages hovedfigurerne af et stort, aggressivt monster med spidse tænder, og i en tredje scene angribes hovedepersonerne pludseligt, og man ser dem ligge livløse i nogle pubber.Da filmen også indeholder lange rolige passager, humor og positive forløsninger, vurderes det, at den kun kan virke skræmmende på de yngste børn i aldersgruppen 7-11, og den får derfor en 11års-grænse.
Distributør: UIP

Filmen 'Valerian and the City of a Thousand Planets' er en science fiction-film af Luc Besson baseret på tegneserien 'Linda og Valentin'

Science fiction-filmen 'Valerian and the City of a Thousand Planets' er baseret på den franske tegneserie, der på dansk har titlen 'Linda og Valentin'.

I det 28. århundrede lever millioner af skabninger fra forskellige planeter i fred på rumstationen Alpha. De to menneskelige rumagenter, Valerian og Laureline, der kan rejse frem og tilbage i universet og tiden, sendes på en mission til Alpha.

Agenterne har fået til opgave at beskytte kommandøren Arun Filit, som skal deltage til et møde om udefrakommende trusler med de andre planeters repræsentanter. Hurtigt opdager Valerian og Laureline, at noget er galt, og det sender dem ud på en rejse, der afslører en dødbringende hemmelighed.

'Valerian and the City of a Thousand Planets' er instrueret af Luc Besson, der tidligere har udforsket genren i rumeventyret Det femte element med Milla Jovovich og Bruce Willis.

Instruktøren har længe haft et ønske om at filmatisere tegneserien, men han har efter eget udsagn ventet, til de filmteknologiske virkemidler var gode nok til at skildre det farverige univers. (copyright: kino.dk)