Elsket 90'er-film får overraskende fortsættelse med de originale hovedroller

Filmromance genoplives
The Mummy 1999
(© The Mummy (United International Pictures))

En ikonisk duo vender tilbage til det store lærred.

Tilbage i 1999 gjorde Brendan Fraser, som ellers tidligere primært var kendt som en sand hjerteknuser i flere romantiske komedier, sit indtog som actionhelt i The Mummy, et remake af 1932-filmen af samme navn.

Her charmerede han sig endnu en gang ind i publikums hjerter som skattejægeren Rick O'Connell, som ved et uheld vækkede en forbandet egyptisk præst fra sit gravsted. Med på det hæsblæsende eventyr havde han Rachel Weisz som bibliotekaren Evelyn Carnahan, og filmen skabte en perfekt balance mellem heltens impulsive natur og heltindens benhårde stædighed.

Nu ser det ud til at en af 90'ernes største filmromancer finder vejen ind i biografen igen. Den actionspækkede franchise, som fik sin afslutning i 2008, står nemlig til at blive genoplivet med en fjerde film i rækken, fuldendt med en genforening af Fraser og Weisz, som sidst arbejdede sammen i The Mummy Returns i 2001.

Denne gang er det dog ikke Universal der står ved roret, men i stedet Radio Silence, og makkerparret Matt Bettinelli-Olpin og Tyler Gillett er bekræftet til at instruere filmen. De er bedst kendt for deres bidrag til gyserfranchisen 'Scream', og har i øjeblikket travlt med efterfølgeren til deres 2019 hit Ready or Not.

Billede
(© The Mummy / Universal Pictures)

Fraser har i nyere tid gjort sit store comeback til Hollywood, både ved at spille på sine dramatiske muskler og nu med en Oscar for bedste mandlige hovedrolle med i tasken.

I flere interviews op til filmen der tilegnede ham den sejr, Darren Aaronofskys The Whale (2022), fortalte Fraser, at han med glæde ville vende tilbage til både den ikoniske rolle og til at spille overfor Weisz, hvis den rigtige idé kom på bordet.

- Jeg ved ikke hvordan det ville fungere, men jeg er åben overfor det, fortalte han Variety, mens han i en video for GQ udtrykte sin begejstring over et potentielt comeback med et simpelt, "Helt sikkert."

Det er ikke første forsøg på at puste nyt liv i franchisen, men det er et glædeligt gensyn med gamle venner, efter at Tom Cruise-filmen af samme navn i 2017 næppe fik fans til at juble. Fraser selv har givet sit eget bud på, hvorfor det nye take på historien fejlede i biografen.

- Det er svært at lave den film. Den vigtigste ingrediens vi havde i vores film, som jeg ikke så i den nye, var, at den var sjov. (Tom Cruise-filmen, red.) var for meget af en gyserfilm. 'The Mummy' burde være en rutsjebanetur, men ikke skræmmende, fortalte skuespilleren, der også kun har haft gode ting at sige om de oplevelser, de havde mens de filmede.

Mere vides endnu ikke om plottet eller om andre genkendelige ansigter kunne gøre et comeback, men den nye film er blevet bekræftet som en efterfølger, ikke et reboot, specifikt en efterfølger der ser bort fra franchisens tredje film, hvor Rachel Weisz' rolle var blevet recastet.

Vi har altså allerede et lovende nyt eventyr at glæde os til, som i den grad lægger op til nostalgi for alle pengene.

Nyeste film i biografen