Horrorfamilien Adams er tilbage med deres mest personlige film til dato.
Da en ung kvinde bliver diagnosticeret med kræft, søger hun i sin desperation ud i skoven for at mødes med en heks, hvis trolddom lover en mulig helbredelse. Først for sent viser den ukonventionelle kur sig ikke at være helt, som troldkvinden gav udtryk for.
Skoven er overhældt med blod og indvolde i Adams-familien nyeste film, der samtidig giver plads til filosofiske tanker og en powerhouse indsats fra Toby Poser som den sære og skræmmende heks, der måske, måske ikke, vil hjælpe den unge kvinde af med sin dødsdom.
Inden visningen af 'Mother of Flies' har du i København mulighed for at møde familieholdet bag filmen til introduktion og efterfølgende Q&A.
Om familien Adams: Toby Poser og John Adams, der sammen med døtrene Lulu og Zelda udgør The Adams Family, er efterhånden en profileret del af den amerikanske indiehorrorscene.
Med film som 'The Deeper You Dig', 'Hellbender' og dette års 'Mother of Flies', har de etableret sig som en nytænkende familie, der blander folklore, americana og mumblegore i én væmmelig horrorblanding.

