Dansk skuespiller lander rolle i 'Supergirl': Trænede i tre måneder

Ny dansker i DC-universet
Supergirl
(© Warner Bros. / Supergirl)

Den danske tilstedeværelse vokser i DC-universet, og Clara Rosager er den seneste i rækken! 

Skuespilleren har landet en rolle i den kommende Supergirl-film, hvor hun skal spille et blåt rumvæsen. Det fortæller hun til BT. Samtidig er hun herhjemme i Danmark højaktuel i DR-serien 'Uniformen', der får premiere den 20. februar.

- Den ('Supergirl') havde jeg trænet op til i tre måneder, så jeg var i ret god form, da jeg skulle i gang med 'Uniformen', fortæller Clara Rosager til BT.

I filmen vil hun spille overfor Milly Alcock, som indtager rollen som Supermans kusine med det kryptoniske navn Kara Zor-El.

Kysset
Clara Rosager i 'Kysset' (© Nordisk Film)

For Rosager er turen til Hollywood ikke noget helt nyt. Hun har tidligere arbejdet på begge sider af Atlanten og kan bl.a. ses i 'Morbius' og 'Misbehaviour'. Men med 'Supergirl' træder hun nu direkte ind i en af verdens største superhelte-franchises.

Og hun kommer ikke alene.

DC ser ud til at have fået smag for danske skuespillere. Ulrich Thomsen gør snart sin entré som superskurk i den kommende HBO-serie 'Lanterns', og Zlatko Burić spillede skurk i sidste års superheltehit Superman. Ligeledes har Alex Høgh Andersen tidligere afsløret, at han var i spil til rollen som den nye Superman, og Connie Nielsen har allerede sat sit aftryk på universet med sin rolle i Wonder Woman-filmene.

Nu bliver Clara Rosager den næste dansker, der får plads i DC's voksende galleri af helte og skurke.

'Supergirl' får biografpremiere den 25. juni.

Nyeste film i biografen