Donald Trump kan sætte en stopper for Netflix’ milliardopkøb af konkurrent

I en af de største fusioner i underholdningsbranchens historie annoncerede Netflix og Warner Bros. Discovery (WBD) fredag en endelig aftale, hvor Netflix vil overtage Warner Bros., inklusive dets film- og tv-studier samt HBO og HBO Max.
Hvis fusionen godkendes, vil den forene ikoniske franchises som 'Harry Potter', 'The Sopranos', 'Game of Thrones', 'Ringenes Herre' og DC-universet med Netflix-originaler som 'Wednesday', 'Bridgerton', 'Squid Game' og 'Stranger Things'.
Transaktionen værdisætter WBD til 27,75 dollars pr. aktie, med en samlet virksomhedsværdi på cirka 82,7 milliarder dollars og en aktieværdi på 72 milliarder dollars.
Fusionen forventes afsluttet efter den planlagte udskillelse af WBD’s Global Networks-division, Discovery Global, til et nyt børsnoteret selskab i tredje kvartal af 2026.
Eller gør det?
Handlen har mødt massiv modstand i branchen fra både filmskabere, producenter og skuespillere. Writers Guild of America har fx udtalt:
- At verdens største streamingtjeneste opsluger en af sine største konkurrenter, er præcis det, konkurrencelovgivning er designet til at forhindre.
Og nu har selveste USA’s præsident Donald Trump udtalt, at han vil være involveret i beslutningen med henvisning til bekymringer om markedsandele.
Han sagde følgende i søndags til en gruppe journalister ved Kennedy Center i Washington D.C., da han blev spurgt, om selskaberne burde få lov til at fusionere.
- Jeg ved det ikke. Det bliver op til nogle økonomer at vurdere, og jeg vil være involveret i den beslutning. De har en meget stor markedsandel, og når de får Warner Bros. med, stiger deres markedsandel betydeligt, og det kunne være et problem.
Han tilføjede, at aftalen "skal igennem en proces, og så må vi se, hvad der sker."
Ifølge Variety var en af de sidste forhindringer for at sikre den indledende aftale, at WBD insistererede på, at Netflix skulle forpligte sig til en rekordhøj "brudbøde" på 5,8 milliarder dollars, hvis aftalen skulle møde modstand – enten regulatorisk eller af anden karakter.
Netflix virker derfor til at føle sig temmelig sikre på, at der ikke vil være problemer og opkøbet ikke bryder nogen regler.

Hvis aftalen gennemføres som præsenteret for investorerne uden indblanding fra præsidenten eller andre, vil WBD’s øverste chef David Zaslav i sidste ende miste sin position som CEO, men han vil til gengæld få mange, mange millioner (ligesom en række ledende medarbejdere i WB og HBO via aktieoptioner), samt tilfredsstillelsen ved at have trådt tilbage på egne vilkår.
Det vil samtidig være årtiets største medieaftale og fundamentalt omforme Hollywood i generationer fremover.
Mange branchefolk argumenterer for, at konsolideringen kan give nogle få magtfulde virksomheder en alt for stor kontrol over, hvad publikum ser på tv, streamingtjenester og i biograferne, hvilket potentielt kan påvirke både forbrugere og ansatte i underholdningsindustrien.
Vi ved dog endnu ikke, hvad planerne er for, hvordan det konkret kommer til at se ud, når og hvis fusionen finder sted.







