Få din egen kortfilm bedømt af Hollywood-instruktør

Har du en filminstruktør gemt i maven, skal du slå til nu!
Billede
De fem deltagere der laver den bedste kortfilm på maks. tre minutter med titlen ’Australia’, får filmen bedømt af instruktøren Baz Luhrmann. Manden bag fantastiske film som ’Romeo + Juliet’ og ’Moulin Rouge’.

Deadline for indlevering er den 31. oktober kl. 12.00.

Herefter sendes de fem bedste til Baz Luhrmann, der netop er ved at lægge sidste hånd på storfilmen Australia med Nicole Kidman og Hugh Jackman. Den endelige vinder modtager et rejsegavekort på hele 40.000 kr. til Nyhavn Rejser, og der er masser af præmier til resten af finalisterne.

Konkurrencen er en enestående mulighed for at demonstrere skjulte talenter og gøre sig bemærket overfor en af filmbranchens bedste filminstruktører. Som inspiration til sin film kan man se ni podcasts her, men det er ikke et krav for at deltage i konkurrencen.

Du skal blot lave en cool, sjov, eller fantasifuld film på under tre minutter, indsende den på DVD til kino.dk og vejen til stjernerne kan blive din.

Læs mere om præmier, vilkår og deltagelse her.

Baz Luhrmann, 20th Century Fox og kino.dk ønsker dig held og lykke!