Nye tider på kino.dk

Et nyt og bedre kino.dk
Billede

Kino.dk er efterhånden blevet mere end et år gammelt.

På den tid har vi sammen gjort os en del erfaring med sitets gode og mindre optimale funktioner. Vi har lyttet til de mange gode input, som vi har brugt til at skabe et endnu bedre filmunivers. Ikke kun fordi forandring fryder, men fordi kino.dk er i konstant udvikling, og fordi vi er dedikeret til, sammen med jer, at skabe landets bedste filmsite.

Du vil derfor nu opleve:

- en mindre tung og mere informativ forside
- et generelt lettere og mere læsevenligt design
- en bedre oversigt over aktuelle og kommende film
- et markant forbedret trailerunivers
- muligheden for at bedømme nyheder og andre brugeres anmeldelser
- muligheden for at få tilsendt en mail, når billetsalget starter til forskellige film
- nye og bedre top 10-lister

Om få måneder vil du også kunne modtage personlige anbefalinger ud fra din bedømmelse af andre film, når du logger ind på www.kino.dk, og således vide meget mere om de film, der passer til lige netop din smag.

Vi mener fortsat, at flowet i billetbooking og salg af billetter kan gøres mere optimalt. Det forudsætter dog en del ændringer ifht. billetsystemet ude i biograferne.. Selvom systemet ikke ændres her og nu, er man i fuld gang med at løse udfordringen. Vi vender tilbage, så snart vi har nyt.

Vi tager som altid imod kommentarer samt forslag til ændringer og forbedringer via kino.dk/kontakt, så vi sammen kan fortsætte udviklingen af Danmarks største filmsite.