Seneste premierefilm

Ny familiefilm, thriller og drama i biografen fra torsdag
Debutanten Gabourey Sidibe som Precious
(© Miracle Film)
Klik på titlen for at læse mere, se trailer eller købe billetter.

Far til fire – på japansk
Danmarks mest populære filmfamilie er tilbage i fjerde nyfortolkning af Far til fire-serien.

Lille Per, Bodil og resten af familien får nye naboer, og de kommer fra Japan. Det resulterer i nye venner, nye traditioner og masser af pinlige optrin samt vanvittige indfald for hele familien.

Edge of Darkness
Thomas Craven (Mel Gibson) mister sin datter på brutal vis, og kaster sig straks ud i et opklaringsarbejde af voldsom karakter. Thrilleren er instrueret af Martin Campbell (Casino Royale), og har Mel Gibson i sin første hovedrolle siden 2002.

Precious
Precious er navnet på en overvægtig og hårdtprøvet pige i Harlem, New York, der øjner en sidste chance for et bedre liv ved hjælp af en alternativ skole.

Dramaet, der har Mariah Carey og Lenny Kravitz i betydelige biroller, vandt hoved- og publikumsprisen på dette år Sundance Filmfestival, og filmen er nomineret til seks Oscars.