Liam Neeson skal redde verden fra en muteret svampe-virus i første trailer til ny gyser

Den her film ser virkelig både charmerende og underholdende splattet ud. Den første trailer for den kommende gyserkomedie Cold Storage er nemlig offentliggjort. Se den nederst i artiklen.
I filmen slipper en yderst smitsom og muteret svamp (!) ud af et ellers aflukket anlæg. Så nu er fanden løs! Det er således intet mindre end menneskehedens overlevelse, der er i fare.
Vi møder her to unge ansatte på anlægget, der må gå i kamp mod den dræbende svamp, som overtager både mennesker og dyr, hvorefter de øjensynligt eksploderer!
I rollen som de to ansatte finder man Stranger Things-stjernen Joe Keery og Georgina Campbell, som man bl.a. vil kende fra gysene 'The Watchers' og 'Bird Box: Barcelona' samt en række serier.
Med til at hjælpe den umage duo på en mere end vild nattevagt træder Liam Neeson ind på scenen i rollen som en erfaren bioterror-bekæmper for at hjælpe til med at redde Jorden fra undergang.
Det er som bekendt langt fra første gang, at en smitsom organisme, virus eller parasit har gjort livet surt for menneskeheden. Det kan du læse mere om her.
'Cold Storage' har biografpremiere den 5. februar 2026.








