Ny film fra holdet bag 'Verdens værste menneske' vender Hollywood-romantikken på hovedet

Maria gør sit absolut bedste for at holde styr på sig selv, sin familie og karriere samt ikke mindst kærligheden i det norske drama Elskling.
Det er bare ikke helt nemt. For med bl.a. en eksmand i bagagen og deres to børn samt en ny flamme i livet, er der nok at se til.
I sin jagt på den perfekte kærlighed, løber Maria og hendes nye kæreste Sigmund dog ind i sin del af parforholdsproblemer. Så hvad gør den pressede Maria mon nu?
'Elskling' har biografpremiere den 30. januar. Find dine billetter til filmen på kino.dk her:
'Elskling' er en universel fortælling om den svære kærlighed. Om livets opture og nedture, om dets omveje og overraskelser med den (måske) eneste ene.
Det er en film om det moderne menneske og det moderne, uperfekte forhold, der langt fra ligner en perfekt Hollywood-romance.
I hovedrollen som Maria finder man Helga Guren, der vandt prisen som Bedste kvindelige skuespiller på Karlovy Vary International Film Festival, hvor 'Elskling' desuden også vandt Juryens Særpris.
Producenterne bag 'Elskling' stod senest bag den kritikerroste Verdens værste menneske, der også tog et engagerende og underspillet morsomt greb om det moderne parforhold.
'Elskling' har biografpremiere den 30. januar. Find dine billetter til filmen på kino.dk her: