Anders Matthesen afslører: Blev starstruck over møde med dansk ikon

Snart biografaktuel i 'Under stjernerne på himlen'
Anders Matthesen og Neel Rønholt
(© Kino.dk)

Anders Matthesen er en af Danmarks mest anerkendte kunstnere med en lang karriere bag sig inden for både standup, teater, musik og film. Derfor er det helle ikke underligt, hvis man kan blive lidt starstruck af at møde Anden i virkeligheden.

Sådan havde hans medspiller i den nye film Under stjernerne på himlen, Neel Rønholt, det, da hun mødte Matthesen første gang under indspilningerne. Det fortæller hun i et interview med kino.dk, som du kan se nederst i artiklen.

Men hvem har gjort Anders Matthesen starstruck?

- Dengang jeg skulle have Kim Larsen til at skrive en sang til min film og skulle møde ham. Det var en stor oplevelse, for ham har jeg været meget begejstret for, siden jeg var helt lille. Der blev jeg sådan lidt ”Woow”.

Kim Larsen og Anders Matthesen skrev sangen 'Kom igen' til filmen Sorte kugler, der var instrueret og skrevet af sidstnævnte i 2009. Det fortalte Matthesen om op til filmens premiere til BT, hvor han udtalte:

- Det endte med, at jeg skrev et brev til Kim Larsen og hørte ham, om han ikke gerne ville lave et nummer med samme stilfærdige fornemmelse. Så ringede han og sagde: "Jeg ved sgu ikke lige, om inspirationen er der nu. Men du kan jo sende mig en scene fra filmen, og så kan jeg se, om fisken bider på".

Det gjorde den, og sangen 'Kom igen' endte med at være med i den færdige film.

Under stjernerne på himlen
Neel Rønholt og Anders Matthesen i 'Under stjernerne på himlen' (© Andreas Bastiansen)

Neel Rønholt nævner en anden kendt dansk figur, der har gjort hende starstruck, hvilket ifølge Matthesen understreger aldersforskellen mellem de to. Rønholt siger:

- Ej, jeg er også engang blevet starstruck af Onkel Reje faktisk.

Onkel Reje, der er kendt fra børneprogrammerne på DR Ramasjang og spillet af Mads Geertsen, er i visse aldersgrupper lige så kendt, hvis ikke mere kendt en Kim Larsen. Dermed kommer de to skuespillere godt omkring i deres valg.

I 'Under stjernerne på himlen' spiller Anders Matthesen en anden ikonisk musiker, nemlig Tommy Seebach, mens Neel Rønholt har rollen som hustruen Karen.

Filmen får premiere i næste uge, hvor vi bringer et større interview med de to danske stjerner.

'Under stjernerne på himlen' kan ses i biografen fra den 20. marts.

Nyeste film i biografen