Dansk skuespillers oplevelse med Christian Bale, gav ham et vigtigt, lærerigt minde

Dar Salim om at filme med verdensstjernen
The Bride!
(© Warner Bros. / The Bride!)

Citater fra artiklen blev første gang brugt i juni 2023.

Lige nu kan man opleve Christian Bale i biograferne. Det er som selveste Frankensteins monster i filmen The Bride!.

På rollelisten finder man bl.a. danske Zlatko Buric, men han er ikke den eneste fra vores hjemlig himmelstrøg, som har stået ansigt til ansigt med Hollywood-stjernen.

Tilbage i 2014 var det nemlig danske Dar Salim, som tilbragte en del tid med Christian Bale på optagelserne til Ridley Scott-filmen Exodus: Gods and Kings.

En film, som den danske skuespiller endte stort set med at blive klippet ud af, men som stadig har efterladt ham med flere markante minder.

Exodus
Dar Salim i 'Exodus' (© 20th Century Fox)

Dar Salim optog flere store scener og havde en central rolle som Commander Khyran, der var bedstevenner med hovedkarakteren Moses (spillet af Christian Bale). Den del blev dog mestendels fjerne i klipperummet. Men det tager Dar Salim ikke så tungt mange år senere senere. Således fortalte han i vores podcast fra 2023 følgende:

- Ridley Scott klippede alle ud af ’Exodus’ undtagen Christian Bale og Joel Edgerton. Det er, hvad det er. Det er fint, men lærepengene fik jeg, fortæller Salim og uddyber:

- Så dem ville jeg ikke have været foruden, men jeg lærte også, at det er ikke det, der interesserer mig, altså jeg takkede nej til rigtig mange ting efterfølgende. Jeg havde ikke lyst til at være med i ’The Mummy 3’ eller stå på et set bare fordi Tom Cruise er der i tre måneder. Det er også et ensomt liv for at få en lille mini skurkerolle og så måske komme med i filmen i et par scener og måske blive klippet ud, hvilket er vilkårene på de store film.

En af de helt store oplevelser på 'Exodus' var at spille overfor Christian Bale. En indtryk som i den grad har præget Dar Salims måde at opføre sig på, når han laver film i dag:

- Christian Bale var eminent at arbejde med. Sådan en som ham behøver ikke at stå der, når kameraet peger på mig, og der var engang, hvor 4 kameraer var på mig ude i ørkenen, hvor det blæste og så videre. Han stillede sig bag kameraerne bare for at være medspiller og sagde sine replikker med tårer i øjnene og fuld af spil for, at jeg havde noget at reagere på, så han var sådan en ægte kollega. 

- Det var lærerigt, fordi det var sådan, jeg havde det indeni. Det var sådan, jeg altid har haft det indeni, men jeg har også mødt folk, som ikke er sådan og som er nærige. Han er sin generations bedste skuespiller, og han er stadig sådan der overfor en nobody som mig. Det er sådan jeg skal være altid.

- Det er også sådan, jeg har det, når jeg arbejder med de helt unge på 'Underverden'. Jeg gør alt, hvad jeg kan for, at de har det godt, og at deres billede bliver godt. Fordi lykkedes det, så ved jeg, at filmen bliver god. Og så bliver jeg god. Det er bedre for alle, konkluderer den danske stjerne.

Christian Bale kan ses i den biografaktuelle 'The Bride!' nu.

Nyeste film i biografen