Lene Maria Christensen om ny dansk film: "Vi fik oplevelsen af at være i familie"

Lene Maria Christensen har været aktuel i mange år; senest fik hun stor succes med TV2-serien 'Danefæ'.
I den nye danske film Ingen kære mor spiller hun over for Birthe Neumann, der også har en lang karriere bag sig, samt Freja Klint Sandberg, der får sin spillefilmsdebut efter flere succeserige år på teaterscenen.
Vi har haft besøg af Lene Maria Christensen og Freja Klint Sandberg til en snak om filmens budskaber, sjove og udfordrende scener samt, hvordan det har været at spille sammen i dette trekløver bestående af tre generationer af kvinder og skuespillere.
Se interviewet nederst i artiklen.
Når der bliver spurgt ind til, hvordan det har været at optage filmen, er de to ikke i tvivl. Freja Klint Sandberg fortæller:
– Jeg synes, den var helt vidunderlig at optage. Jeg synes, vi havde det virkelig godt. Selvom den også har nogle hårde emner, så var det så lyst at lave det, fordi det var så sjovt at spille sammen med jer.
Lene Maria Christensen er helt enig:
– Og så har vi jo ønsket at være sammen; vi har gerne villet arbejde sammen.
Hun kommer også ind på, hvordan de har opbygget den familierelation, de skal have i filmen, hvor de spiller mor og datter, og Birthe Neumann spiller mormor:
– Så har vi jo langsomt bygget en oplevelse af at være i familie med hinanden. Det er jo ikke sikkert, den kommer eller skal være der for at ligne en familie, men det er rent faktisk sket her.

De tre skuespillerinder tilbragte også meget tid sammen uden for optagelserne. Det meste af filmen er optaget i et sommerhus, men under optagelserne havde de et ekstra sommerhus, hvor de kunne tilbringe tiden mellem scenerne. Her kom de også meget tættere på hinanden, fortæller Freja Klint Sandberg:
– Vi havde fået et værelse, mig, Lene Maria og Birthe, altså soveværelset, så vi havde en stor dobbeltseng og en lille sofa, som vi hang ud i og tog lure sammen. Det synes jeg virkelig var hyggeligt; det var også en måde at lære hinanden at kende på.
For den unge skuespillerinde var det også et ret vildt scenarie, hun ikke havde regnet med:
– At lægge sig i en dobbeltseng med Birthe Neumann og dig (Lene Maria) nede i fodenden… Altså, det troede jeg ikke, jeg skulle, men det gjorde vi mange gange.
'Ingen kære mor' har biografpremiere den 27. november.








