Dansk stjerne om 'Rejseholdet 2': Der har været en plan fra starten

Den danske kriminalfilm Rejseholdet - Det første mord handler om det allerførste rejsehold - altså den særlige politienhed, der opklarer sager, som det lokale politi ikke er i stand til.
Men hvad med 'Rejseholdet - Det andet mord'? Eller 'tredje'?
Da vi talte med to af hovedrollerne fra filmen, Mathilde Arcel og Alex Høgh Andersen, blev samtalen ledt hen imod mulige efterfølgere.
Se hele interviewet nederst i artiklen.
'Rejseholdet - Det første mord' er baseret på Jacob Jonias roman 'Den yderste grænse' fra 2023, der foregår i 1927 i Esbjerg. Den bog har han fulgt op med hele to bøger her i 2025, nemlig 'Dansen om guldkalven' og 'Troldmanden', som begge udkom den 28. august.
Men hvad er sandsynligheden for, at efterfølgerne bliver filmatiseret? Det har Alex Høgh Andersen et bud på, selvom han endnu ikke selv har læst bøgerne:
- Jeg ved, at 2'eren handler om sukkerroer og polske arbejdere, som strømmede til i slutningen af 20'erne. Og så ved jeg ikke mere. Det jeg til gengæld ved er, at der er markedskræfter på spil, så hvis denne her film klarer sig godt, så er der rig mulighed for en 2'er, måske en 3'er.

'Rejseholdet - Det første mord' har solgt 100.000 billetter efter blot en uge i biografen - og filmen kommer med stor sandsynlighed til at have et langt, solidt liv i salene rundt om i landet.
Filmselskabet bag, Nordisk Film, har endnu ikke meldt ud, om der kommer flere Rejseholdet-film, men hvis det står til Alex Høgh Andersen, er både han og holdet klar til at fortsætte krimifortællingen.
Instruktør og manuskriptforfatter Christoffer Boe vil ifølge skuespilleren meget gerne lave efterfølgere til 'Rejseholdet - Det første mord' - og han har allerede tænkt det ind i udarbejdelsen af den første film.
Alex Høgh Andersen fortæller:
- Christoffer, hvis han da synes, det har været dejligt at arbejde sammen med os, har også lyst til at lave en 2'er og evt. en 3'er. Så det er klart, at når han sidder og skriver manus, så sørger han for ikke at runde alle de små historier af, så der ikke er noget at tage fat i i en 2’er.
- Så når man tager ind og ser filmen, tror jeg, at man går ud derfra og tænker: "Jeg vil gerne se mere til det her. Noget af det er lidt uforløst - hvordan mon de løser det?"

'Rejseholdet - Det første mord' foregår i Danmark anno 1927. Den ambitiøse politimand Otto Himmelstrup leder her det nystartede Rejsehold, der skal bistå lokalt politi med opklaring af særligt vanskelige forbrydelser.
Så da et lig findes i et nedbrændt sommerhus i Esbjerg, begynder Otto og hans hold at afdække en usædvanlig mordgåde, der afslører både magtkampe og korruption.








