Skuespillere i intens konkurrence med hinanden: "Han er ekstrem"

Action-thrilleren Hele vejen giver det danske publikum en blodig og brutal film om den københavnske underverden, som man måske husker det fra bl.a. Nicolas Winding Refns Pusher-film.
Kino.dk har snakket med skuespiller Afshin Firouzi og instruktør Jahfar Muataz på 'Hele vejen', der fortæller om, hvordan de gik ”all-in”, da de skulle filme de mange voldsomme scener i action-filmen.
Muataz har tidligere lavet kortfilm, og Firouzi har man kunne opleve i TV 2-serien 'Graverne' og som Assad i den seneste Afdeling Q-film Den grænseløse. Firouzi spiller Cairo - en tidligere kriminel, der arbejder som bandeexit-konsulent, og hvis unge nevø, Hamza, forsvinder sporløst. Her spiller Firouzi overfor skuespilleren Albert Arthur Amiryan, der har rollen som bandelederen Saddam, Cairos gamle ven fra den kriminelle underverden.
Albert kan man måske huske fra filmen Krudttønden, hvor Afshin også havde en mindre rolle. Her blev de to skuespillere gode venner, så det var et glædeligt gensyn at spille overfor hinanden i ’Hele vejen’.
- Jeg var rigtig glad, da jeg fandt ud af, at: 1) jeg skulle spille Cairo og 2) at han [Albert, red.] skulle spille Saddam, fortæller Firouzi, og fortsætter.
- Han er ekstrem. Jeg syntes, jeg er ekstrem… Albert er ekstrem, og det havde vi det ret sjovt med at se, hvor langt vi ville gå for at finde de personlighedstræk, vi syntes, der var allervigtigst at få frem for karaktererne.
- At spille overfor ham er en kæmpe fornøjelse. Vi løfter hinanden.
Se hele videointerviewet nederst.
Der kom hurtigt en venskabelig konkurrence mellem de to skuespillere, der hele tiden prøvede at overgå hinanden i deres scener sammen.
- Drengene havde deres egen lille konkurrence kørende, fortæller instruktøren Muataz.
- Så hvis jeg blev rigtig glad for Alberts levering, så ville Afshin komme og sige ”nu skal jeg vise dig... du kan også blive glad for mig”, fortæller instruktøren.
Karakteren Saddam er ekstremt voldelig og intimiderende i sit udtryk, og har flere scener, hvor han viser sine brutale evner ved at nikke skaler til diverse ”bad guys”. På samme tid oplever vi også den hårdkogte bandleders følsomme side i relationen mellem sin familie og sine venner.
I interviewet lægger Afshin Firouzi vægt på en specifik scene, der tog de to skuespillere til nye højder, og som viser deres dedikation til de svære roller.
- I en scene, hvor vi skulle være lidt følelsesladet, så jeg, at Albert fældede en lille tåre. Så sagde jeg: "Okay, han fældede en tåre på venstre side, så leverer jeg en på højre side."

Filmen, der hovedsageligt foregår på Nørrebro i København, tog meget ud af især Firouzi, der skulle vise sine evner som action-helt i sin allerførste hovedrolle. De filmede ’Hele vejen’ på 25 dage, der endte med at blive 25 meget intense dage. Men timingen passede perfekt mellem instruktøren og Firouzi, og han fortæller hjertevarmt om de intense dage.
- Det var også godt at have nogle voksne på set, der kunne få en til at slappe lidt af... Vi kan godt lide at lege, og her fik vi lov til at lege. Det måtte være så ekstremt. Vi var børn i Candyland. Vi havde ondt… og hyggede os, fortæller Afshin grinende og fortsætter:
- Det er en gave for mig at få en hovedrolle. Så har jeg fandme også bare at respektere det og give den alt, hvad jeg overhovedet har i mig. Indtil han sagde tak… Så kunne jeg sætte mig i badet og langsomt græde og finde ro igen og finde mig selv igen.
- Sæt dig ned, se '3x beliggenhed', eller hvad fanden du har behov for at komme ud af karakteren.
Og det tyder på, at det var en velfortjent pause, som skuespillerne fik efter indspilningen af 'Hele vejen', der gav instruktør Jahfar Muataz præcis, hvad han håbede på for sin første spillefilm.
- Man skulle lige passe på hinanden, fordi vi har stadig flere scener tilbage i morgen, fortæller Muataz og fortsætter.
- Jeg var bare lænet tilbage og nød gutterne, der bare gjorde deres ting… Det er enhver instruktørs drøm at have nogle skuespillere, der lige tager den over kanten.
Muataz understreger, at 'Hele vejen', er en underholdningsfilm. Du bliver taget med på en intens rejse, og alle aldre er velkomne. Især de unge er et vigtigt publikum for instruktøren, der savner flere nye ansigter i biografsalene. Filmens voldsomme brutalitet er en af de punkter, hvor unge kan få det ”kick”, som de ellers ikke får af danske film, mener instruktøren.
‘Hele vejen’ kan ses i biograferne nu.