Overraskelse: En af årets mest hypede gysere får dansk biografvisning!

Blodig weekend med ny film til programmet
Shelby Oaks
(© Neon)

Det er sjældent, at så lille en filmproduktion som Shelby Oaks tiltrækker sig så meget omtale. Den har dog gjort det umulige, og nu kan vi helt enestående få lov til at opleve gyserfilmen på dansk jord, når den vises på genrefilmsfestivalen Blodig Weekend 2025.

Den amerikanske film havde egentlig verdenspremiere sidste år, men det har endnu været uvist, om den nogensinde ville ramme biograflærredet herhjemme.

Blodig Weekend kan dog nu afsløre, at 'Shelby Oaks' bliver en del af årets program. Den erstatter Oz Perkins' kommende film Keeper (som får regulær biografpremiere), der desværre ikke kunne leveres til tiden. Den hypede gyserfilm 'Shelby Oaks' kan dermed ses i Empire Bio i København onsdag den 12. november kl. 21:30.

Gyserfilmfestivalen løber af stablen fra den 12.-16. november, og rammer både København, Aarhus og Odense med omkring 20 blodige film på programmet.

Se det fulde program for filmfestivalen Blodig Weekend 2025 lige her.

'Shelby Oaks' kunne allerede, inden den blev indspillet, skrive historie. Filmen er skabt af YouTuber og filmkritiker Chris Stuckmann, og efter han oprindeligt offentliggjorde, at han ville instruere sin debutfilm tilbage i 2021, måtte han skubbe det til 2022 på grund af manglende ressourcer. Han startede herved en Kickstarter-kampagne til at finansiere projektet.

Allerede i marts 2022 var Shelby Oaks blevet den gyserfilm, der var blevet doneret mest til på hele Kickstarter-platformen.

Stuckmann har skrevet 'Shelby Oaks' sammen med sin kone Samantha Elizabeth, og filmen er baseret på hans overnaturlige gyserserie, uploadet som fiktionelle "found footage" videoer.

Filmen følger Mia, spillet af Camille Sullivan, der er på en desperat jagt efter sin søster Riley, som forsvandt mens hun efterforskede en mystisk, efterladt by ved navn Shelby Oaks. Den fortsætter eftersigende found footage formatet fra webserien i filmens introduktion.

Shelby Oaks
(© Neon)

Den lille produktion har ikke kun været længe undervejs, men også skabt sensationel omtale både på amerikansk jord og internationalt.

Stuckmann kan desuden prale af at have nyere tids gysermester Mike Flanagan som executive producer. Han kom med på holdet efter verdenspremieren i 2024, hvorefter filmen undergik reshoots og yderligere klipning, før den blev vist på Fantastic Fest i september 2025.

Det er nemlig det populær distributionsselskab NEON ('Parasite', 'Longlegs'), der fik øjnene op for filmen - og kastede penge yderligere i projektet, der altså nu kan ses i Danmark for første - og formentlig eneste - gang.

Blodig Weekend præsenterer i år omkring 20 blodige og gysende film. Alle vises i Empire Bio i København, mens man i Øst for Paradis i Aarhus og Café Biografen i Odense kan se et mindre udsnit af titlerne.

Udover visningerne af genrefilm, kan man på Blodig Weekend traditionen tro besøge et marked om lørdagen i Empire Bio, hvor man kan købe alverdens filmrelaterede sager.

Desuden bliver flere af filmene introduceret af både en række forskellige fagpersoner, gysernørder og folk bag filmene.

'Shelby Oaks' kan ses i Empire Bio i København onsdag den 12. november kl. 21:30.

Nyeste film i biografen